Huawei P30 Pro Recenzja, opinie
03 Lip 2019, 19:51
Huawei P30 Pro Recenzja sprzętu test
![[Obrazek: huawei-p30-pro-kolory.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-kolory.jpg)
W poprzednim roku po premierze smartfona Huawei P20 Pro sporo osób było pod wrażeniem tego jak dobry sprzęt wypuścił Huawei, zwłaszcza patrząc pod kątem aparatu gdzie teleobiektyw z trzykrotnym zoomem oraz świetnym trybem nocnym osoby czekające na tegorocznego flagowca nie wiedziały czego się spodziewać. Czy tym razem Huawei w swoim P30 Pro pokaże znowu coraz lepszą specyfikację względem poprzedniego modelu? I tak, pokazał smartfon jeszcze lepszy niż poprzedni. Bezkonkurencyjny i rewolucyjny aparat zwłaszcza w poprzednio wymienianych trybach to rzecz, która mocno wyróżnia Huawei P30 Pro
na tle konkurencji. Zapraszam do recenzji i testu tegorocznego flagowca! 
Design Huawei P30 Pro
Najnowszy Huawei P30 Pro nawiązuje w znacznym stopniu do poprzedniego P20 Pro, ale z pewnymi zmianami sprawiające, że można ten smartfon w pewnym stopniu odróżnić. Trzy aparaty umieszczone z tyłu są w pozycji pionowej, ale mają trochę inną oprawę wizualną. Napisy znajdują się pionowo blisko lewej krawędzi telefonu - takie rozmieszczenie ma przypominać tradycyjny aparat. Obudowa całego smartfona Huawei P30 Pro jest zakrzywiona, zarówno z tyłu jak i też od przedniej strony - ekranu, który również jest w pewnym stopniu zagięty.
Zabieg ten nadał P30 Pro bardziej nowoczesnego wyglądu. Dla kontrastu krótsze krawędzie zostały całkiem spłaszczone, a na gładkim tyle Huawei P30 Pro niestety (zwłaszcza w czarnej wersji kolorystycznej) widać odciski po dotykaniu urządzenia. Co do wersji kolorystycznych urządzenia to mamy do wyboru trzy opcje:
W najnowszym smartfonie Huawei P30 Pro jest inaczej rozwiązana kwestia głośników względem poprzednika. Głośnik służący do rozmów znajduje się pod ekranem co sprawia brak brak otworów lub szpar wymagających na jego umieszczenie. Dźwięk jest emitowany poprzez wibracje wyświetlacza. Mimo wszystko jakość rozmów Huawei P30 Pro nie ucierpiała, nadal jest na bardzo dobrym poziomie i jest lepsza względem P20 Pro. Nie ma problemów ze słyszalnością rozmówcy nawet w głośnym otoczeniu - co jest na duży plus, ale ma to też swoją wadę. Głośnik pod ekranem nie jest wykorzystywany do multimediów, czyli sprawia to brak dźwięku stereo. Oczywiście główny głośnik urządzenia jest dobrze wykonany, jakość jest dobra, a słyszalność wysoka.
Choć mimo tych plusów głównego głośnika, nie ma to porównania do innych urządzeń które te stereo posiadają. Jest to też kwestia indywidualna, czy stereo komuś odpowiada lub też nie - mimo wszystko stereo daje lepszy odbiór dźwięku, który jest skierowany prosto w naszą stronę, a nie gdzieś obok. Wynikło to ze względu na nową konstrukcję. Jedni ucierpieli, a drudzy nie. Sam rozmiar Huawei P30 Pro to 158 x 73,4 x 8,4 mm, a waga wynosi 192 gramy. Nowy smartfon jest o 3 mm wyższy i prawie milimetr grubszy, który stał się również o 12 gramów cięższy. Zabrakło gniazda słuchawkowego, które znalazło się w modelu P30. Nie ma niestety również diody powiadomień, która się niekiedy przydaje.
![[Obrazek: huawei-p30-pro-recenzja.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-recenzja.jpg)
Specyfikacja Huawei P30 Pro
Są różne modele Huawei P30 Pro z lepszą lub gorszą specyfikacją, ale trzymająca dzisiejsze wyższe lub optymalne standardy:
Pierwszy:
Drugi:
Trzeci:
Aparat fotograficzny Huawei P30 Pro z przodu:
Smartfon Huawei P30 Pro ma wyświetlacz o przekątnej 6,47 cala. Nie jest to smartfon typowo biznesowy, a fotograficzny to i tak po raz pierwszy seria P od Huawei prześcignęła wyświetlacze serii Mate oraz takie smartfony jak Samsung Galaxy Note 9 oraz Galaxy S10+ (zob. https://forum.androidshoot.pl/temat-Sams...zja-opinie). Ekran Huawei P30 Pro wspiera dosyć dużą gamę kolorów DCI-P3 oraz tryb HDR10. Ekran jest wykonany w technologii OLED, posiada proporcje 19,5:9 oraz rozdzielczość FHD+ 2340 x 1080 pikseli. Gęstość pikseli wynosi zaś 398 PPI, a całe wypełnienie obudowy ekranem zbliża się do aż 89% i aktualnie jest w czołówce smartfonów, które są obecnie na rynku. Bardzo dobry krok do przodu!
Ramki urządzenia są bardzo wąskie, a dolna ramka jest minimalnie szersza niż ta u góry, która ma wycięcie na przednią kamerę.
Wchodząc w opcje urządzenia możemy ukryć wycięcie i będzie wyświetlany czarny pasek. Smartfon Huawei P30 Pro posiada też tryb ochrony wzroku również z regulacją kolorów jakie chcemy, aby były ustawione. Kolory mogą być standardowe jak i też wyraziste, można ustawić ich temperaturę na jednej z trzech pozycji oraz z koła barw. Można również włączyć opcję Zawsze na ekranie (Always on) oraz też określić w jakich godzinach opcja ta ma być aktywna. W ustawieniach baterii znajdziemy też możliwość ustawienia tryb ciemnego interfejsu, co ma oszczędzać energię i ma też walory estetyczne.
Ekran urządzenia Huawei P30 Pro jest widocznie zakrzywiony. Nie posiada to żadnych praktycznych zastosowań, poza tym że telefon dobrze leży w ręku i jest wygodny w użytkowaniu. P30 Pro ma niższą rozdzielczość niż Mate 20 Pro, ale gdyby położyć dwa telefony obok siebie to różnica byłaby niezauważalna i ma to bardzo małe znaczenie. Jakość obrazu Huawei P30 Pro, która jest wyświetlana stoi na bardzo wysokim poziomie. Zakres regulacji jasności jest duży, a maksymalna jasność jest bardzo wysoka co sprawia czytelność ekranu w każdych warunkach.
![[Obrazek: huawei-p30-pro-sklep.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-sklep.jpg)
Opis specyfikacji Huawei P30 Pro oraz systemu
Huawei P30 Pro posiada flagowy, wypuszczany co roku procesor od Huawei - posiada go również wspominany wcześniej Mate 20 Pro. W momencie premiery był on lepszy wydajnościowo od procesora Snapdragon 845 (przynajmniej pod pewnymi względami), ale od tamtego czasu już była premiera Snapdragona 855 i przejął pierwszeństwo.
W ustawieniach baterii można znaleźć uruchamiany osobno tryb wydajności. Można go aktywować i wyświetli się komunikat o tym, że bateria może się szybciej rozładować, a samo urządzenie zacznie się mocniej nagrzewać. Tryb ten nie jest domyślnie ustawiony, dlatego dla osób które chcą usprawnić działanie swojego Huawei P30 Pro muszą to zrobić ręcznie poprzez ustawienia. Różnica w Antutu to niewielkie 10% między trybem standardowym a trybie wydajności, lecz zmienia to pozycję urządzenia z 21 miejsca na (
) miejsce drugie. Niby niedużo pod względem procentowym, ale dla pewnych osób ta różnica w pozycji jest znacząca i robi sporą różnicę.
Zaplecze komunikacyjne w Huawei P30 Pro jest nowoczesne, posiada wszystko co posiadać powinno. Mamy taki zestaw jak: LTE kat. 21 2000/200 Mbps, WiFi ac (wave2), Bluetooth 5.0 z aptX HD oraz LDAC i HWA Audio, USB C z kontrolerem USB 3.1, NFC, a nawet port podczerwieni. W zestaw czujników składa się też czujnik zbliżeniowy, żyroskop, kompas cyfrowy, akcelerometr, czujnik temperatury kolorów oraz czujnik siły światła. Lokalizacja jest obejmowana przez BeiDou, GLONASS, dwu zakresowy QZSS, dwuzakresowy GALILEO i dwuzakresowy GPS.
Co do systemu Huawei P30 aktualnie działa na systemie Android w wersji 9 z nakładką systemową EMUI 9.1.0. Osoby, które użytkowały wcześniej nakładkę EMUI nie będą miały problemów z odnalezieniem się w najnowszym P30 Pro. Nie ma dużych zmian, które by powodowały potrzebę nauki od nowa "tego i owego", ale są pewne poprawki. Jest dużo lepsze zarządzanie słuchawkami bezprzewodowymi, wydobywane audio jest wysokiej jakości jak na smartfon tej klasy przystało, znalazło się też Dolby Atmos, którego wcześniej nie było. Dla osób posiadających dobre jakościowo słuchawki bezprzewodowe i lubi słuchać muzyki odczuje poprawę względem poprzednich urządzeń Huawei. Podczas łączenia LDAC można wybrać, czy priorytetem ma być stabilność połączenia, czy jakość dźwięku.
Przyciski systemowe Huawei P30 Pro na dolnej belce można zastąpić przyciskiem wiszącym lub gestami, zależnie od preferencji użytkowania. Gest od dołu pozwala zastąpić przełączanie pomiędzy aplikacjami oraz przycisk domowy, a gesty od krawędzi pozwalają zastąpić przycisk wstecz. W ustawieniach baterii można znaleźć oprócz wcześniej wymienianego trybu ciemnego interfejsu, możliwość ustawienia trybu oszczędzania baterii i trybu ultra oszczędnego (tak jak w smartfonach Xperia jest również "ulepszona" wersja trybu oszczędzania energii) i również tryb wydajności. Higiena cyfrowa (nowa funkcja Androida 9) pozwala sprawdzić ile razy odblokowaliśmy ekran Huawei P30 Pro oraz można tym monitorować czas spędzony z telefonem w ręku.
Krótkie przytrzymanie przycisku zasilania pozwala uruchomić Asystenta Google. Co do aplikacji systemowych, otrzymanych razem z telefonem Huawei P30 Pro mamy kompas, dyktafon, notatnik, menadżer plików, lustro, pilot uniwersalny, pogoda, aplikacja Zdrowie, translator oraz Optymalizator, który zajmuje się konserwacją oprogramowania oraz czyszczeniem. Powracając do aplikacji Zdrowie, można ją połączyć ze Smartwatchem oraz opaskami. Pozwala to liczyć kroki, a z dodatkowymi akcesoriami można mierzyć puls oraz sen.[url=https://downdetector.pl/status/facebook][/url]
![[Obrazek: huawei-p30-pro-specyfikacja.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-specyfikacja.jpg)
Aparaty w Huawei P30 Pro
Zaczynając od podstawowego aparatu - zdjęcia wykonywane za dnia są na bardzo dobrym poziomie. Według naszego gustu i preferencji użytkowania możemy włączyć lub wyłączyć funkcję AI i wybrać jedno z trzech ustawień nasycenia koloru Huawei P30 Pro, które ustawione domyślnie są trochę bardziej stonowane niż w przypadku P20 Pro, ale czym jest ciemniej tym bardziej przewagę zaczyna mieć P30 Pro, aż w końcu dyskwalifikuje wszelkich innych konkurentów pod tym względem. Podczas robienia zdjęć w trybie automatycznym, który nie wymaga wielosekundowego naświetlania jest możliwość wykonania całkiem dobrych zdjęć w warunkach, w których inne smartfony nie wyświetlały by nic - wszystko by było czarne.
Aparat szerokokątny Huawei P30 Pro zdjęcia robi najbardziej szczegółowe i ostre aktualnie dostępne na rynku. Aparat ma też autofocus, którego nie znajdziemy w Xiaomi Mi 9 czy Samsung Galaxy S10. Co do aparatu z x5 powiększeniem optycznym - warto zauważyć, że P20 Pro oferował x3 powiększenie optyczne, gdy w tym czasie cała konkurencja (oprócz najnowszego Oppo Reno) wciąż oferowała x2 powiększenie optyczne. Można więc rzec, że na tą chwilę Huawei konkuruje tylko sam ze sobą posiadając teleobiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 125 mm i 250 mm w opcji powiększenia hybrydowego oraz do x50 powiększenia cyfrowego. Jest to w pewnym stopniu przełom w świecie mobilnych aparatów, ponieważ po raz pierwszy można fotografować takie elementy, które były tylko średnio widocznym punktem w kadrze - małymi detalami, które wcześniej ciężko było dokładnie sfotografować.
Teleobiektyw Huawei P30 Pro wymaga dużej ilości światła i podczas robienia zdjęć gdy jest ciemno, telefon przechodzi w tryb powiększenia cyfrowego z głównego aparatu - należy mieć to na uwadze. Różnica pomiędzy 27 mm a 125 mm jest na tyle widoczna, że po przełączeniu obiektywu znacznie potrafi zmienić się kadr i trzeba cały kadr robić od nowa.
Omawiany czwarty aparat w Huawei P30 Pro to dalmierz TOF - mapuje on kadr mierząc w ten sposób odległość od obiektów. Jest to bardzo dobra funkcja, bo pozwala na bezbłędne ustawienie ostrości zdjęcia oraz również pozwala dokładniej symulować rozmycie tła. Po pierwsze, służąc jako przykład - pozwala to uniknąć rozmycia kosmyka włosów, który unosi się na wietrze i normalnie potraktowany by był jako tło, a po drugie pozwala to mocniej rozmyć obiekty tła, które się od nas dalej znajdują.
Tryb nocny można aktywować na każdym z trzech aparatów. Przedni aparat ma wyższą rozdzielczość niż była ona w P20 Pro, a ostrość i szczegółowość selfie Huawei P30 Pro poprawiła się w mocnym stopniu również w porównaniu z P20 Pro. Jakość nagrywanego obrazu wideo jest dobra, ale niestety nie najlepsza. Cóż, nie możemy mieć wszystkiego!
Obraz jest nagrywany w rozdzielczości 4K 2160p. Sporą zaletą Huawei P30 Pro jest skuteczna cyfrowa stabilizacja, która poza samym 4K działa również w 1080p - również tego brak w P20 Pro, nagrywany dźwięk jest dobrej jakości, ale nie bardzo dobrej.
Brak tu trybu nagrywania w 4K/60fps, który możemy znaleźć w urządzeniach od konkurencji. Przybliżanie obrazu podczas nagrywania nie jest zbyt płynne, a przeskoki między aparatami jakich chcemy używać są dosyć zauważalne i w kolorystyce jak i też w kadrze. Kamera z przodu Huawei P30 Pro nagrywa w rozdzielczości Full HD.
![[Obrazek: huawei-p30-pro-test.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-test.jpg)
Bateria w Huawei P30 Pro
Bateria tego urządzenia jest bardzo dobrym aspektem, który wyróżnia Huawei P30 Pro na tle innych flagowców. Posiada akumulator o pojemności 4200 mAh i jest to spory plus. Jako przykład użyję odtwarzania filmów z YouTube - po ustawieniu jasności ekranu na połowę, Huawei P30 Pro rozładował się do 50% po 9 godzinach, a podczas testu baterii w Geekbench P30 Pro rozładuje się po ponad 11 godzinach z przygaszonym ekranem podczas obciążenia procesora. Huawei P30 Pro posiada też najszybszą aktualnie na rynku ładowarkę o mocy 40W. Ładowanie bezprzewodowe jest zwykłe, standardowe o mocy 15W. Dodatkową możliwością jest ładowanie zwrotne, które pozwala na ładowanie innych urządzeń naszym smartfonem.
Podsumowanie
Opisywany tutaj Huawei P30 Pro głównie słynie z posiadanych możliwości fotograficznych. Ciężko znowu przypominać ponownie o każdej z nich, warto po prostu przeczytać tutaj zawarte punkty na ten temat. Choć wartym wspomnienia jest fakt, że zdjęcia robione za dnia w P30 Pro przebijają zwykłe aparaty fotograficzne i jak to mówiłem wcześniej - jest to w pewnym stopniu przełom. Przełom tego co się dzieje w rynku smartfonów. Mówiło się, że takie urządzenia to komputery w kieszeni - teraz mamy nie tylko komputer, ale i bardzo dobrej klasy sprzęt fotograficzny. Co będzie następne? Tego nie wiemy, ale z czasem na pewno rynek smartfonów będzie nas coraz to bardziej zaskakiwać
![[Obrazek: huawei-p30-pro-kolory.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-kolory.jpg)
W poprzednim roku po premierze smartfona Huawei P20 Pro sporo osób było pod wrażeniem tego jak dobry sprzęt wypuścił Huawei, zwłaszcza patrząc pod kątem aparatu gdzie teleobiektyw z trzykrotnym zoomem oraz świetnym trybem nocnym osoby czekające na tegorocznego flagowca nie wiedziały czego się spodziewać. Czy tym razem Huawei w swoim P30 Pro pokaże znowu coraz lepszą specyfikację względem poprzedniego modelu? I tak, pokazał smartfon jeszcze lepszy niż poprzedni. Bezkonkurencyjny i rewolucyjny aparat zwłaszcza w poprzednio wymienianych trybach to rzecz, która mocno wyróżnia Huawei P30 Pro


Design Huawei P30 Pro
Najnowszy Huawei P30 Pro nawiązuje w znacznym stopniu do poprzedniego P20 Pro, ale z pewnymi zmianami sprawiające, że można ten smartfon w pewnym stopniu odróżnić. Trzy aparaty umieszczone z tyłu są w pozycji pionowej, ale mają trochę inną oprawę wizualną. Napisy znajdują się pionowo blisko lewej krawędzi telefonu - takie rozmieszczenie ma przypominać tradycyjny aparat. Obudowa całego smartfona Huawei P30 Pro jest zakrzywiona, zarówno z tyłu jak i też od przedniej strony - ekranu, który również jest w pewnym stopniu zagięty.
Zabieg ten nadał P30 Pro bardziej nowoczesnego wyglądu. Dla kontrastu krótsze krawędzie zostały całkiem spłaszczone, a na gładkim tyle Huawei P30 Pro niestety (zwłaszcza w czarnej wersji kolorystycznej) widać odciski po dotykaniu urządzenia. Co do wersji kolorystycznych urządzenia to mamy do wyboru trzy opcje:
- Opal
- Aurora Niebieski
- Amber Sunrise
- Czarny
W najnowszym smartfonie Huawei P30 Pro jest inaczej rozwiązana kwestia głośników względem poprzednika. Głośnik służący do rozmów znajduje się pod ekranem co sprawia brak brak otworów lub szpar wymagających na jego umieszczenie. Dźwięk jest emitowany poprzez wibracje wyświetlacza. Mimo wszystko jakość rozmów Huawei P30 Pro nie ucierpiała, nadal jest na bardzo dobrym poziomie i jest lepsza względem P20 Pro. Nie ma problemów ze słyszalnością rozmówcy nawet w głośnym otoczeniu - co jest na duży plus, ale ma to też swoją wadę. Głośnik pod ekranem nie jest wykorzystywany do multimediów, czyli sprawia to brak dźwięku stereo. Oczywiście główny głośnik urządzenia jest dobrze wykonany, jakość jest dobra, a słyszalność wysoka.
Choć mimo tych plusów głównego głośnika, nie ma to porównania do innych urządzeń które te stereo posiadają. Jest to też kwestia indywidualna, czy stereo komuś odpowiada lub też nie - mimo wszystko stereo daje lepszy odbiór dźwięku, który jest skierowany prosto w naszą stronę, a nie gdzieś obok. Wynikło to ze względu na nową konstrukcję. Jedni ucierpieli, a drudzy nie. Sam rozmiar Huawei P30 Pro to 158 x 73,4 x 8,4 mm, a waga wynosi 192 gramy. Nowy smartfon jest o 3 mm wyższy i prawie milimetr grubszy, który stał się również o 12 gramów cięższy. Zabrakło gniazda słuchawkowego, które znalazło się w modelu P30. Nie ma niestety również diody powiadomień, która się niekiedy przydaje.
![[Obrazek: huawei-p30-pro-recenzja.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-recenzja.jpg)
Specyfikacja Huawei P30 Pro
Są różne modele Huawei P30 Pro z lepszą lub gorszą specyfikacją, ale trzymająca dzisiejsze wyższe lub optymalne standardy:
- Pamięć RAM: 6 GB, 8 GB, 12 GB
- Pamieć wbudowana: 128 GB, 256 GB, 512 GB
- Szybkie ładowanie: SuperCharge
- Procesor: HiSilicon Kirin 980, 2.60 GHz, 8 rdzeni
- Bateria: 4200 mAh
- Wyświetlacz: OLED 1080 x 2340 px (6.47")
- USB typu C
Pierwszy:
- Model matrycy: Sony IMX650
- Matryca 40 Mpx
- Zoom cyfrowy 50x
- Rozdzielczość video 3840x2160
- Dwukolorowy LED 1+1
- AF, EIS, OIS, f/1.6
Drugi:
- Matryca 12 Mpx
- Zoom cyfrowy
- Lampa błyskowa 2x LED
- Dwukolorowy LED 1+1
- FF, f/2.2
Trzeci:
- Matryca 8 Mpx
- Zoom cyfrowy
- Lampa błyskowa 2x LED
- Dwukolorowy LED 1+1
- FF, OIS, f/3.4
Aparat fotograficzny Huawei P30 Pro z przodu:
- Matryca 32 Mpx
- Zoom cyfrowy
- AF, EIS
Smartfon Huawei P30 Pro ma wyświetlacz o przekątnej 6,47 cala. Nie jest to smartfon typowo biznesowy, a fotograficzny to i tak po raz pierwszy seria P od Huawei prześcignęła wyświetlacze serii Mate oraz takie smartfony jak Samsung Galaxy Note 9 oraz Galaxy S10+ (zob. https://forum.androidshoot.pl/temat-Sams...zja-opinie). Ekran Huawei P30 Pro wspiera dosyć dużą gamę kolorów DCI-P3 oraz tryb HDR10. Ekran jest wykonany w technologii OLED, posiada proporcje 19,5:9 oraz rozdzielczość FHD+ 2340 x 1080 pikseli. Gęstość pikseli wynosi zaś 398 PPI, a całe wypełnienie obudowy ekranem zbliża się do aż 89% i aktualnie jest w czołówce smartfonów, które są obecnie na rynku. Bardzo dobry krok do przodu!

Wchodząc w opcje urządzenia możemy ukryć wycięcie i będzie wyświetlany czarny pasek. Smartfon Huawei P30 Pro posiada też tryb ochrony wzroku również z regulacją kolorów jakie chcemy, aby były ustawione. Kolory mogą być standardowe jak i też wyraziste, można ustawić ich temperaturę na jednej z trzech pozycji oraz z koła barw. Można również włączyć opcję Zawsze na ekranie (Always on) oraz też określić w jakich godzinach opcja ta ma być aktywna. W ustawieniach baterii znajdziemy też możliwość ustawienia tryb ciemnego interfejsu, co ma oszczędzać energię i ma też walory estetyczne.
Ekran urządzenia Huawei P30 Pro jest widocznie zakrzywiony. Nie posiada to żadnych praktycznych zastosowań, poza tym że telefon dobrze leży w ręku i jest wygodny w użytkowaniu. P30 Pro ma niższą rozdzielczość niż Mate 20 Pro, ale gdyby położyć dwa telefony obok siebie to różnica byłaby niezauważalna i ma to bardzo małe znaczenie. Jakość obrazu Huawei P30 Pro, która jest wyświetlana stoi na bardzo wysokim poziomie. Zakres regulacji jasności jest duży, a maksymalna jasność jest bardzo wysoka co sprawia czytelność ekranu w każdych warunkach.
![[Obrazek: huawei-p30-pro-sklep.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-sklep.jpg)
Opis specyfikacji Huawei P30 Pro oraz systemu
Huawei P30 Pro posiada flagowy, wypuszczany co roku procesor od Huawei - posiada go również wspominany wcześniej Mate 20 Pro. W momencie premiery był on lepszy wydajnościowo od procesora Snapdragon 845 (przynajmniej pod pewnymi względami), ale od tamtego czasu już była premiera Snapdragona 855 i przejął pierwszeństwo.
W ustawieniach baterii można znaleźć uruchamiany osobno tryb wydajności. Można go aktywować i wyświetli się komunikat o tym, że bateria może się szybciej rozładować, a samo urządzenie zacznie się mocniej nagrzewać. Tryb ten nie jest domyślnie ustawiony, dlatego dla osób które chcą usprawnić działanie swojego Huawei P30 Pro muszą to zrobić ręcznie poprzez ustawienia. Różnica w Antutu to niewielkie 10% między trybem standardowym a trybie wydajności, lecz zmienia to pozycję urządzenia z 21 miejsca na (

Zaplecze komunikacyjne w Huawei P30 Pro jest nowoczesne, posiada wszystko co posiadać powinno. Mamy taki zestaw jak: LTE kat. 21 2000/200 Mbps, WiFi ac (wave2), Bluetooth 5.0 z aptX HD oraz LDAC i HWA Audio, USB C z kontrolerem USB 3.1, NFC, a nawet port podczerwieni. W zestaw czujników składa się też czujnik zbliżeniowy, żyroskop, kompas cyfrowy, akcelerometr, czujnik temperatury kolorów oraz czujnik siły światła. Lokalizacja jest obejmowana przez BeiDou, GLONASS, dwu zakresowy QZSS, dwuzakresowy GALILEO i dwuzakresowy GPS.
Co do systemu Huawei P30 aktualnie działa na systemie Android w wersji 9 z nakładką systemową EMUI 9.1.0. Osoby, które użytkowały wcześniej nakładkę EMUI nie będą miały problemów z odnalezieniem się w najnowszym P30 Pro. Nie ma dużych zmian, które by powodowały potrzebę nauki od nowa "tego i owego", ale są pewne poprawki. Jest dużo lepsze zarządzanie słuchawkami bezprzewodowymi, wydobywane audio jest wysokiej jakości jak na smartfon tej klasy przystało, znalazło się też Dolby Atmos, którego wcześniej nie było. Dla osób posiadających dobre jakościowo słuchawki bezprzewodowe i lubi słuchać muzyki odczuje poprawę względem poprzednich urządzeń Huawei. Podczas łączenia LDAC można wybrać, czy priorytetem ma być stabilność połączenia, czy jakość dźwięku.
Przyciski systemowe Huawei P30 Pro na dolnej belce można zastąpić przyciskiem wiszącym lub gestami, zależnie od preferencji użytkowania. Gest od dołu pozwala zastąpić przełączanie pomiędzy aplikacjami oraz przycisk domowy, a gesty od krawędzi pozwalają zastąpić przycisk wstecz. W ustawieniach baterii można znaleźć oprócz wcześniej wymienianego trybu ciemnego interfejsu, możliwość ustawienia trybu oszczędzania baterii i trybu ultra oszczędnego (tak jak w smartfonach Xperia jest również "ulepszona" wersja trybu oszczędzania energii) i również tryb wydajności. Higiena cyfrowa (nowa funkcja Androida 9) pozwala sprawdzić ile razy odblokowaliśmy ekran Huawei P30 Pro oraz można tym monitorować czas spędzony z telefonem w ręku.
Krótkie przytrzymanie przycisku zasilania pozwala uruchomić Asystenta Google. Co do aplikacji systemowych, otrzymanych razem z telefonem Huawei P30 Pro mamy kompas, dyktafon, notatnik, menadżer plików, lustro, pilot uniwersalny, pogoda, aplikacja Zdrowie, translator oraz Optymalizator, który zajmuje się konserwacją oprogramowania oraz czyszczeniem. Powracając do aplikacji Zdrowie, można ją połączyć ze Smartwatchem oraz opaskami. Pozwala to liczyć kroki, a z dodatkowymi akcesoriami można mierzyć puls oraz sen.[url=https://downdetector.pl/status/facebook][/url]
![[Obrazek: huawei-p30-pro-specyfikacja.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-specyfikacja.jpg)
Aparaty w Huawei P30 Pro
Zaczynając od podstawowego aparatu - zdjęcia wykonywane za dnia są na bardzo dobrym poziomie. Według naszego gustu i preferencji użytkowania możemy włączyć lub wyłączyć funkcję AI i wybrać jedno z trzech ustawień nasycenia koloru Huawei P30 Pro, które ustawione domyślnie są trochę bardziej stonowane niż w przypadku P20 Pro, ale czym jest ciemniej tym bardziej przewagę zaczyna mieć P30 Pro, aż w końcu dyskwalifikuje wszelkich innych konkurentów pod tym względem. Podczas robienia zdjęć w trybie automatycznym, który nie wymaga wielosekundowego naświetlania jest możliwość wykonania całkiem dobrych zdjęć w warunkach, w których inne smartfony nie wyświetlały by nic - wszystko by było czarne.
Aparat szerokokątny Huawei P30 Pro zdjęcia robi najbardziej szczegółowe i ostre aktualnie dostępne na rynku. Aparat ma też autofocus, którego nie znajdziemy w Xiaomi Mi 9 czy Samsung Galaxy S10. Co do aparatu z x5 powiększeniem optycznym - warto zauważyć, że P20 Pro oferował x3 powiększenie optyczne, gdy w tym czasie cała konkurencja (oprócz najnowszego Oppo Reno) wciąż oferowała x2 powiększenie optyczne. Można więc rzec, że na tą chwilę Huawei konkuruje tylko sam ze sobą posiadając teleobiektyw o ekwiwalencie ogniskowej 125 mm i 250 mm w opcji powiększenia hybrydowego oraz do x50 powiększenia cyfrowego. Jest to w pewnym stopniu przełom w świecie mobilnych aparatów, ponieważ po raz pierwszy można fotografować takie elementy, które były tylko średnio widocznym punktem w kadrze - małymi detalami, które wcześniej ciężko było dokładnie sfotografować.
Teleobiektyw Huawei P30 Pro wymaga dużej ilości światła i podczas robienia zdjęć gdy jest ciemno, telefon przechodzi w tryb powiększenia cyfrowego z głównego aparatu - należy mieć to na uwadze. Różnica pomiędzy 27 mm a 125 mm jest na tyle widoczna, że po przełączeniu obiektywu znacznie potrafi zmienić się kadr i trzeba cały kadr robić od nowa.
Omawiany czwarty aparat w Huawei P30 Pro to dalmierz TOF - mapuje on kadr mierząc w ten sposób odległość od obiektów. Jest to bardzo dobra funkcja, bo pozwala na bezbłędne ustawienie ostrości zdjęcia oraz również pozwala dokładniej symulować rozmycie tła. Po pierwsze, służąc jako przykład - pozwala to uniknąć rozmycia kosmyka włosów, który unosi się na wietrze i normalnie potraktowany by był jako tło, a po drugie pozwala to mocniej rozmyć obiekty tła, które się od nas dalej znajdują.
Tryb nocny można aktywować na każdym z trzech aparatów. Przedni aparat ma wyższą rozdzielczość niż była ona w P20 Pro, a ostrość i szczegółowość selfie Huawei P30 Pro poprawiła się w mocnym stopniu również w porównaniu z P20 Pro. Jakość nagrywanego obrazu wideo jest dobra, ale niestety nie najlepsza. Cóż, nie możemy mieć wszystkiego!

Brak tu trybu nagrywania w 4K/60fps, który możemy znaleźć w urządzeniach od konkurencji. Przybliżanie obrazu podczas nagrywania nie jest zbyt płynne, a przeskoki między aparatami jakich chcemy używać są dosyć zauważalne i w kolorystyce jak i też w kadrze. Kamera z przodu Huawei P30 Pro nagrywa w rozdzielczości Full HD.
![[Obrazek: huawei-p30-pro-test.jpg]](https://forum.androidshoot.pl/grafiki/huawei-p30-pro-test.jpg)
Bateria w Huawei P30 Pro
Bateria tego urządzenia jest bardzo dobrym aspektem, który wyróżnia Huawei P30 Pro na tle innych flagowców. Posiada akumulator o pojemności 4200 mAh i jest to spory plus. Jako przykład użyję odtwarzania filmów z YouTube - po ustawieniu jasności ekranu na połowę, Huawei P30 Pro rozładował się do 50% po 9 godzinach, a podczas testu baterii w Geekbench P30 Pro rozładuje się po ponad 11 godzinach z przygaszonym ekranem podczas obciążenia procesora. Huawei P30 Pro posiada też najszybszą aktualnie na rynku ładowarkę o mocy 40W. Ładowanie bezprzewodowe jest zwykłe, standardowe o mocy 15W. Dodatkową możliwością jest ładowanie zwrotne, które pozwala na ładowanie innych urządzeń naszym smartfonem.
Podsumowanie
Opisywany tutaj Huawei P30 Pro głównie słynie z posiadanych możliwości fotograficznych. Ciężko znowu przypominać ponownie o każdej z nich, warto po prostu przeczytać tutaj zawarte punkty na ten temat. Choć wartym wspomnienia jest fakt, że zdjęcia robione za dnia w P30 Pro przebijają zwykłe aparaty fotograficzne i jak to mówiłem wcześniej - jest to w pewnym stopniu przełom. Przełom tego co się dzieje w rynku smartfonów. Mówiło się, że takie urządzenia to komputery w kieszeni - teraz mamy nie tylko komputer, ale i bardzo dobrej klasy sprzęt fotograficzny. Co będzie następne? Tego nie wiemy, ale z czasem na pewno rynek smartfonów będzie nas coraz to bardziej zaskakiwać
